CV Nasıl Hazırlanır ?

Bir firmaya iş başvurusu yapacaksanız, ya da farklı bir amaç için CV’ye ihtiyacınız olmuşsa, bu konuyla alakalı olarak nasıl CV hazırlamak gerektiği sorusu aklınıza gelmiştir. Etkili ve firmalar tarafından pozitif şekilde karşılanacak bir CV yazmak için bazı detayları göz önünde bulundurmanız zorunludur. Önem vermeden ve baştan savma bir biçimde hazırlayacağınız CV’ler, iş başvurusu esnasında beklediğiniz etkiyi yaratamayacaktır. Bu sebeple de CV hazırlarken tüm detayları göz önünde bulundurarak, kendinizi çok iyi ifade eden bir CV hazırlamaya özen göstermelisiniz. Karşınızdaki firmayı nasıl etkileyebileceğiniz konusunda sizlere birkaç detay aktaralım.

CV Hazırlarken Hazır Şablonları Kullanıp Daha Şık CV’ler Hazırlayabilirsiniz

Gelişen teknoloji ile birlikte, artık başvuru yapacak adayların çoğunluğu hazır şablonları doldurarak CV hazırlamaktadır. Bu tür şablonlarda, eğitim bilgileri, dil bilgileri, deneyimleri gibi çeşitli alanlar olduğu için, hem hazırlayan hem de değerlendiren açısından daha kolaydır. Elbette sadece form doldurur gibi doldurmamalısınız. Firmaya yönelik kendinizi tanıtan ve birinci ağızdan yazılmış bir yazıyı da CV’nize eklemelisiniz.

Bütün Pozitif Yönlerinizi Ortaya Çıkarın ve Eksiksiz Olarak Kendinizi Tanıtın

CV hazırlamanın en belirgin kurallarından bir tanesi de, bütün pozitif yönlerinizi ortaya koyacak şekilde bir CV hazırlamanızdır. Yani hazırladığınız CV, başvurduğunuz firma açısından olumlu sayılacak içeriklerle dolu olmalıdır. Örneğin CV’nizi vereceğiniz firmanın lojistik ve taşımacılık ile alakalı faaliyetleri bulunuyorsa, ehliyetinizin olması sizi bir adım öne geçirecektir. Ya da yazılımla ilgili bir firmaya başvuru yapacaksanız, yazılım harici grafik tasarım bilgileri bilmeniz de sizi öne geçiren faktörlerden biri olacaktır.

Hedeflerinizi ve Yaptıklarınızı Gerçekçi Biçimde Ortaya Koyun

Kariyeriniz için hedeflediğiniz noktalar, firmalar açısından son derece önemlidir. Çünkü kariyerinde yükselmeyi hedeflemeyen kişiler, kendini geliştiremez ve firmasına sunacağı katkı da bu doğrultuda düşük olacaktır. CV hazırlarken hedeflerinizi ortaya koymanızı öneriyoruz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, hedeflerinizin gerçekçilikten uzak olmamasıdır. Yani, henüz hiç dil bilmiyorsanız firmaya girdikten sonra 10 dil öğreneceğim demeniz gerçekçi olmayacaktır. Bu sebeple yazacağınız CV için, gerçekçi ifadelere yer vermeniz oldukça önemlidir.

Daha önce hazırladığımız “Kısa Özgeçmiş Nasıl Yazılır ?” adlı yazımıza göz atabilir yorum alanından bizlere bildirimde bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir