Kısa Özgeçmiş Nasıl Yazılır ?

Özgeçmiş hazırlarken yapılan büyük yanlışlardan bir tanesi de gereksiz yere sayfa sayısını çoğaltmak ve uzun yazmaktır. İdeal özgeçmiş için yeterli sayfanın 2 sayfa olduğu uzmanlar tarafından sıkça dile getirilen önerilerden bir tanesidir. Ne kadar uzun yazarsam o kadar iyi şeklindeki düşünce yapısı doğru değildir. Bu belgeleri değerlendirenlerin sıkılabileceğini ve özgeçmişinizin tamamını okumayacağını göz önünde bulundurarak CV hazırlamalısınız. Özellikle de hazırladığınız CV’lerin ilk sayfasına yazacağınız bilgiler ilk göze çarpan bilgiler olacağı için, o kısma daha çok önem vermenizi tavsiye ediyoruz. CV hazırlarken yanında mutlaka bir tane de CV ön yazısı yazmayı ihmal etmeyin. CV ön yazısı, iş başvurusunda bulunacağınız firmalara sizinle ilgili daha fazla bilgi sahibi olma fırsatını sunacaktır. Özgeçmişin dolu dolu bir içeriğe sahip olmasına ve uzun olmamasına özen göstermelisiniz.

Kısa Özgeçmiş Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Kısa özgeçmiş oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi kronolojik sıralamadır. Yani, bilgileri karmakarışık vermek yerine belli bir sıralama doğrultusunda vermeniz çok daha iyi olacaktır. Aynı zamanda okuyan insanlar için de daha anlaşılabilir ve sizi daha kolay değerlendirebileceği bir stil olacaktır. Seçilen fonta dikkat edilmesi gerekmektedir. Önerilen fontlar kullanılmalıdır. Karışık fontlardan uzak durmakta yarar var.

CV’nizi Doğru Sıralamayla Oluşturun

CV Hazırlarken sıralamada hata yapmamalısınız. Yani, en üstte isim ve soyisminiz, iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Doğum tarihiniz ve adresiniz de hemen bu bilgilerin altına yazılmalıdır. Daha sonra da eğitim bilgileri ve işle ilgili deneyimlerinize yer vermelisiniz. Üçüncü sırada ise kişisel becerileriniz ve sertifikalarınızla alakalı bilgiler vermelisiniz. Son olarakta kendinizi anlatan ve işe neden sizi almaları gerektiğini izah eden bir yazıyla CV’nizi tamamlamalısınız. Ayrıca CV ön yazısını da mutlaka oluşturmanız gerekiyor.

İçeriği Dolu Olmalı

CV’niz her ne kadar uzun olmasa da içeriğinde vereceğiniz bilgilerin dolu ve sizi en iyi şekilde yansıtacağından emin olmalısınız. Kısa özgeçmişte amaç, cümleleri fazla uzatmadan ve okuyan görevliyi sıkmadan kendinizi en iyi şekilde tanıtmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir